Eko opakowania w przemyśle wyznaczają kierunki

Ekologia to od jakiegoś czasu jeden z najważniejszych trendów, które rządzą rynkami. Przejawiać się może w naturalnym pochodzeniu składników produktu czy jego biodegradowalności. Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że charakter eko może mieć przede wszystkim opakowanie.

W dobie zalewającego nas plastiku, konsumenci są dzisiaj bardziej ,,eko świadomi” niż kiedykolwiek, a to za sprawą coraz silniejszych nawyków dnia codziennego, powszechnej segregacji odpadów – w tym opakowaniowych – czy popularyzacji recyklingu. Wychodząc naprzeciw ich wymaganiom i oczekiwaniom, producenci i dostawcy dla przemysłu poszukują rozwiązań, które będą naturalne, ekologiczne oraz przyniosą nie tylko oszczędności, ale także zyski. Istotne w temacie opakowań są również regulacje prawne, mobilizujące/nakazujące przedsiębiorców do prowadzenia gospodarki odpadami przyjaznej środowisku naturalnemu.

W ostatnim czasie szczególnie zwraca się uwagę na rozróżnienie pomiędzy materiałami i produktami ekologicznymi, a naturalnymi. Różnice te najchętniej wskazują konsumenci, których gusta są głównym wyznacznikiem dla wielu przemysłów. W ślad za tymi gustami wyruszyło wielu przedsiębiorców, którzy podjęli się skupywania materiałów z tworzywa sztucznego w niemal każdej formie, aby przetworzyć je i wykorzystać ponownie, np. w swojej lub pokrewnej branży. Szczególnie dotyczy to producentów opakowań różnego rodzaju, od plastikowych aż po papierowe. Z tych drugich wytwarzana może być m.in. pulpa, czyli materiał właściwie w pełni biodegradowalny, możliwy do wykorzystania z powodzeniem jako element opakowania dla produktu.

Ponadto w wielu innowacyjnych zakładach w dalszym ciągu poszukuje się materiału biodegradowalnego i ekologicznego, zdolnego swoimi cechami fizycznymi (oraz chemicznymi) zastąpić powszechnie wykorzystywany plastik. Jak wiadomo, nie jest to zadanie proste, lecz ostatnie osiągnięcia w branży materiałów sztucznych i syntetycznych pozwalają patrzeć pozytywnie w przyszłość.

Tematy dotyczące opakowań w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym zostaną podjęte w ramach części merytorycznej Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2020, które odbędą się 4 i 5 czerwca 2020 w Global EXPO w Warszawie. Wzorem premierowej edycji, Targi PCI Days zaoferują bogaty program merytoryczny, pełen wykładów prowadzonych w Farmaceutycznej Strefie Inspiracji i Kosmetycznej Strefie Inspiracji. Na pewno nie zabraknie najbardziej bieżących tematów, dotyczących m.in. opakowań wobec Strategii Plastikowej 2030. Zagadnienia dotyczące opakowań poruszą także Partnerzy Merytoryczni PCI Days: Henkel, PIOIRO oraz Rekopol. Ponadto przygotowana zostanie konferencja dedykowana laboratoriom oraz konferencja Be Inspired – Nowości Surowcowe 2020/2021. Poprowadzą je specjaliści i eksperci pracujący na co dzień w branży laboratoriów i surowców, co gwarantuje bardzo praktyczne i, co najważniejsze, aktualne podejście do tematów.

Do odwiedzenia PCI Days 2020 zaprasza Wydawnictwo Farmacom – organizator targów, kongresów dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego oraz wydawca branżowych kwartalników.

Wszystkich zainteresowanych zarezerwowaniem stoiska zapraszamy do kontaktu z Organizatorem: targi@pcidays.pl.


Źródła:
https://www.henkel.pl/prasa-media/informacje-materialy-prasowe/2019-07-09-henkel-wprowadza-w-pelni-zdatne-do-recyklingu-opakowania-z-czarnego-plastiku-961010
https://wlaczoszczedzanie.pl/polscy-naukowcy-stworzyli-biodegradowalny-plastik-z-kukurydzy-i-maki-ziemniaczanej/

Translate »